Charakteristika osobnosti II.

21. června 2011 v 16:36 | Blacklace |  Slohové práce
Charakteristika osobnosti
- Ideální muž -

Mladý, krásný, ušlechtilý, romantik a nebo snad jen pouhý snílek? Dokonalý muž. Iluze, sen, nebo jen jakási modla, jež si ženy daly na zlatý podstavec, jak to ostatně vtipně a ostře zachytil Oscar Wilde ve své hře Ideální manžel?

Malovat si žebřík z cigaretového kouře, těžkého a bílého, lhostejně, jako Dorian Gray. Se svou podmanivou krásou je nedostižitelný. Tichý, hluboký hlas, oči, ve kterých by se člověk hodiny topil, aniž by žádal o pomoc. Jeho tvář, jež nenese žádné stopy hříchu ani násilí. Lilie tváří a růže rtů mlčky šeptají opojná slůvka. Je rozkošný se svou aristokratickou naivitou. Věčně zastřené oči upírají pohled k nebi. Stal se snílkem a vězněm vlastní volnosti.

Za dokonalou tváří se však skrývá něco víc. Tajemství. "Máte pozoruhodně krásnou tvář, pane Grayi. Nemračte se, máte," pronese lord Henry a tím jakoby vystihl podstatu pravého Doriana. Krásný a bezstarostný. Lidé někdy říkají, že krása je jenom povrch. Možná, že tomu tak je. Ale rozhodně není tak povrchní jako myšlení.

Toužit však po dokonalém muži je jako chtít mít portrét z rukou Basila Hallwarda. Ve skrze krásné, avšak naprosto ďábelské. A ideální muž? Je tak rozkošně hříšný a špatný, že jeho dokonalost nelze nezbožňovat. Krása je jednou z podob ducha, je dokonce vznešenější, neboť nepotřebuje vysvětlování. Patří mezi krásné skutečnosti světa, jako sluneční svit, jako neskonalá krása Doriana Graye.

(Řádky psané kurzivou jsou úryvky a přímé citace z knihy Oscara Wildea, "Cantervillské strašidlo a jiné prózy", spadající pod prózu Obraz Doriana Graye.)
P.S.: toto je pouze můj názor na ideálního muže. Téma bylo jasně zadané a sloh měl být pouze krátkou záležitostí.
 


Komentáře

1 Bára | Web | 15. dubna 2015 v 17:45 | Reagovat

V našem Eshopu Oriflame máte možnost nakupovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Vytvořte si vlastní číslo zákazníka na http://oriflame24.shop.oriflame.cz/ a vyberte si z naší nabídky výrobků Oriflame CZ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama